Codevz strings - en to fr_FR translation catalogue (310 entries)

en: factory
fr_FR: usine

en: factory-2
fr_FR: usine-2

en: watch-shop
fr_FR: boutique de montres

en: book-shop
fr_FR: librairie

en: business-4
fr_FR: entreprise-4

en: building
fr_FR: bâtiment

en: Corporate 3
fr_FR: Entreprise 3

en: Moving 2
fr_FR: Déménagement 2

en: Architect 3
fr_FR: Architecte 3

en: Cryptocurrency 3
fr_FR: Crypto-monnaie 3

en: Kids 2
fr_FR: Enfants 2

en: Bike Shop
fr_FR: Magasin de vélos

en: Fashion shop 3
fr_FR: Boutique de mode 3

en: Hosting 2
fr_FR: Accueil 2

en: Cafe
fr_FR: Café

en: Car Auto Parts
fr_FR: Pièces détachées automobiles

en: Mechanic 2
fr_FR: Mécanicien 2

en: Logistic 2
fr_FR: Logistique 2

en: Home Renovation 2
fr_FR: Rénovation de Maison 2

en: Fashion Shop 2
fr_FR: Boutique de Mode 2

en: Gardening 2
fr_FR: Jardinage 2

en: Medical 2
fr_FR: Médical 2

en: Business 6
fr_FR: Entreprise 6

en: Dentist 2
fr_FR: Dentiste 2

en: Digital Marketing 2
fr_FR: Marketing Digital 2

en: Horse Club
fr_FR: Club Équestre

en: Barber 2
fr_FR: Barbier 2

en: Big Shop
fr_FR: Grand Magasin

en: Furniture Shop 2
fr_FR: Magasin de Meubles 2

en: supermarket
fr_FR: supermarché

en: agency-2
fr_FR: agence-2

en: pet-shop
fr_FR: animalerie

en: event
fr_FR: événement

en: car-rental
fr_FR: location de voitures

en: beauty-salon-2
fr_FR: salon de beauté-2

en: music-and-band
fr_FR: musique et groupe

en: nail-salon
fr_FR: salon de manucure

en: perfume-shop
fr_FR: boutique de parfums

en: flower-shop
fr_FR: fleuriste

en: architect-2
fr_FR: architecte-2

en: photographer
fr_FR: photographe

en: elderly-care
fr_FR: soins aux personnes âgées

en: investment
fr_FR: investissement

en: dance
fr_FR: danse

en: business-5
fr_FR: entreprise-5

en: advisor
fr_FR: conseiller

en: personal-blog-2
fr_FR: blog personnel-2

en: insurance
fr_FR: assurance

en: corporate-2
fr_FR: entreprise-2

en: medical
fr_FR: médical

en: furniture
fr_FR: meubles

en: carwash
fr_FR: lavage de voitures

en: rims
fr_FR: jantes

en: jewelry
fr_FR: bijoux

en: church
fr_FR: église

en: moving
fr_FR: déménagement

en: plumbing
fr_FR: plomberie

en: travel
fr_FR: voyage

en: beauty-salon
fr_FR: salon de beauté

en: home-renovation
fr_FR: rénovation de maison

en: creative-business
fr_FR: entreprise créative

en: mechanic
fr_FR: mécanicien

en: lawyer
fr_FR: avocat

en: web-agency
fr_FR: agence web

en: gardening
fr_FR: jardinage

en: corporate
fr_FR: entreprise

en: business-3
fr_FR: entreprise-3

en: digital-marketing
fr_FR: marketing digital

en: business-classic
fr_FR: entreprise classique

en: charity
fr_FR: charité

en: creative-studio
fr_FR: studio créatif

en: kids
fr_FR: enfants

en: smart-home
fr_FR: maison intelligente

en: logistic
fr_FR: logistique

en: industrial
fr_FR: industriel

en: tattoo
fr_FR: tatouage

en: personal-blog
fr_FR: blog personnel

en: cleaning
fr_FR: nettoyage

en: 3d-portfolio
fr_FR: portfolio 3D

en: agency
fr_FR: agence

en: architect
fr_FR: architecte

en: barber
fr_FR: barbier

en: business
fr_FR: entreprise

en: coffee
fr_FR: café

en: conference
fr_FR: conférence

en: business-2
fr_FR: entreprise-2

en: cryptocurrency-2
fr_FR: cryptomonnaie-2

en: cv-resume
fr_FR: cv-curriculum

en: dentist
fr_FR: dentiste

en: fashion-shop
fr_FR: magasin de mode

en: hosting
fr_FR: hébergement

en: hotel
fr_FR: hôtel

en: interior
fr_FR: intérieur

en: lawyers
fr_FR: avocats

en: music
fr_FR: musique

en: photography
fr_FR: photographie

en: photography2
fr_FR: photographie2

en: plastic-surgery
fr_FR: chirurgie esthétique

en: dubai-investment
fr_FR: investissement-dubai

en: single-shop
fr_FR: boutique unique

en: wedding
fr_FR: mariage

en: winery
fr_FR: cave

en: winery demo
fr_FR: démonstration de cave

en: Photographer 2
fr_FR: Photographe 2

en: photography3
fr_FR: photographie3

en: camping-adventures
fr_FR: aventures en camping

en: logo-portfolio
fr_FR: portfolio de logos

en: metro-blog
fr_FR: blog métro

en: game
fr_FR: jeu

en: cryptocurrency
fr_FR: cryptomonnaie

en: StyleKit, custom post types, options and page builder elements.
fr_FR: StyleKit, types de publications personnalisés, options et éléments du constructeur de pages.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Primary
fr_FR: Principal

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Shop primary
fr_FR: Magasin principal

en: Shop secondary
fr_FR: Magasin secondaire

en: Portfolio primary
fr_FR: Portfolio principal

en: Portfolio secondary
fr_FR: Portfolio secondaire

en: Add widgets here to appear in your
fr_FR: Ajoutez des widgets ici pour les afficher dans votre

en: GO PRO
fr_FR: PASSER À LA VERSION PRO

en: FREE
fr_FR: GRATUIT

en: Activate your theme to access premium demos
fr_FR: Activez votre thème pour accéder aux démos premium

en: Thank you for installing %s theme.
fr_FR: Merci d'avoir installé le thème %s.

en: Install the theme plugin to access the demo importer, elements, and other features.
fr_FR: Installez le plugin du thème pour accéder à l'importateur de démos, aux éléments et autres fonctionnalités.

en: Install theme plugin
fr_FR: Installer le plugin du thème

en: Installing, It may take a minute
fr_FR: Installation en cours, cela peut prendre une minute

en: Not active
fr_FR: Non actif

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Author posts
fr_FR: Articles de l'auteur

en: View all posts
fr_FR: Voir tous les articles

en: Not found!
fr_FR: Introuvable!

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivante

en: Search
fr_FR: Recherche

en: No comment
fr_FR: Pas de commentaire

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments are disabled
fr_FR: Les commentaires sont désactivés.

en: Demo Importer
fr_FR: Importateur de démos

en: Page Importer
fr_FR: Importateur de pages

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les plugins

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: System Status
fr_FR: État du système

en: Report a bug
fr_FR: Signaler un bug

en: Elementor Page Builder
fr_FR: Constructeur de pages Elementor

en: WPBakery Page Builder
fr_FR: Constructeur de pages WPBakery

en: of
fr_FR: de

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Installing
fr_FR: Installation

en: Importing
fr_FR: Importation

en: Imported
fr_FR: Importé

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement

en: Demo Files
fr_FR: Fichiers de démo

en: Downloaded
fr_FR: Téléchargé

en: Pages & Posts
fr_FR: Pages et articles

en: PHP error 500, Internal server error, Please check your server error log file or contact with support.
fr_FR: Erreur PHP 500, erreur interne du serveur, Veuillez vérifier le fichier de log des erreurs du serveur ou contacter le support.

en: PHP error 503, Internal server error, Please try again with same import demo.
fr_FR: Erreur PHP 503, erreur interne du serveur, Veuillez réessayer avec la même démo d'importation.

en: An error has occured, Please deactivate all plugins except theme plugins and try again, If still have same issue, Please submit ticket to theme author.
fr_FR: Une erreur est survenue, Veuillez désactiver tous les plugins sauf les plugins du thème et réessayer. Si le problème persiste, veuillez soumettre un ticket à l'auteur du thème.

en: Choose at least one feature to import.
fr_FR: Choisissez au moins une fonctionnalité à importer.

en: Message box is empty, Please fill the box then submit.
fr_FR: La boîte de message est vide, veuillez remplir la boîte puis soumettre.

en: URL input is empty, Please fill the input then submit.
fr_FR: Le champ URL est vide, veuillez remplir le champ puis soumettre.

en: Welcome to %s WordPress Theme
fr_FR: Bienvenue dans le thème WordPress %s

en: Current version:
fr_FR: Version actuelle :

en: Video Tutorials
fr_FR: Tutoriels vidéo

en: Change Log
fr_FR: Journal des modifications

en: Activation Certificate
fr_FR: Certificat d'activation

en: Deregister License
fr_FR: Désenregistrer la licence

en: Your Purchase Code
fr_FR: Votre code d'achat

en: Purchase date:
fr_FR: Date d'achat :

en: Support until:
fr_FR: Support jusqu'au :

en: Your support has been expired, Click on below link and extend your support.
fr_FR: Votre support a expiré, cliquez sur le lien ci-dessous pour prolonger votre support.

en: Buy extended support or new license
fr_FR: Acheter un support prolongé ou une nouvelle licence

en: License Activation
fr_FR: Activation de la licence

en: The license code for this website has been deregistered successfully.
fr_FR: Le code de licence pour ce site web a été désenregistré avec succès.

en: Congratulation
fr_FR: Félicitations

en: Your theme has been successfully activated.
fr_FR: Votre thème a été activé avec succès.

en: Please enter a valid license code.
fr_FR: Veuillez entrer un code de licence valide.

en: Please activate your theme via purchase code to access theme features, updates and demo importer.
fr_FR: Veuillez activer votre thème via le code d'achat pour accéder aux fonctionnalités du thème, aux mises à jour et à l'importateur de démos.

en: This demo is free to import and use.
fr_FR: Cette démo est gratuite à importer et à utiliser.

en: Please enter the purchase code ...
fr_FR: Veuillez entrer le code d'achat ...

en: Activate
fr_FR: Activer

en: How to find purchase code?
fr_FR: Comment trouver le code d'achat ?

en: Buy XTRA theme
fr_FR: Acheter le thème XTRA

en: Buy new license
fr_FR: Acheter une nouvelle licence

en: Required
fr_FR: Requis

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Private repository
fr_FR: Dépôt privé

en: WordPress repository
fr_FR: Dépôt WordPress

en: Free version
fr_FR: Version gratuite

en: Activated successfully
fr_FR: Activé avec succès

en: Theme activated successfully
fr_FR: Thème activé avec succès

en: Install & Activate
fr_FR: Installer et activer

en: Installed & Activated
fr_FR: Installé et activé

en: Please wait
fr_FR: Veuillez patienter

en: All plugins have been installed, and there are no additional plugins to install.
fr_FR: Tous les plugins ont été installés et il n'y a pas de plugins supplémentaires à installer.

en: All
fr_FR: Tout

en: Starter
fr_FR: Débutant

en: Search demo name ...
fr_FR: Rechercher le nom de la démo ...

en: Import
fr_FR: Importer

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstall Demo
fr_FR: Désinstaller la démo

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Back to demos
fr_FR: Retour aux démos

en: Welcome to
fr_FR: Bienvenue à

en: Selected demo:
fr_FR: Démo sélectionnée :

en: Exclusive
fr_FR: Exclusif

en: Demo Importer Wizard
fr_FR: Assistant d'importation de démo

en: Live preview:
fr_FR: Aperçu en direct :

en: Choose page builder:
fr_FR: Choisir un constructeur de pages :

en: Choose Builder
fr_FR: Choisir le constructeur

en: To access this feature, please activate your theme with the license code.
fr_FR: Pour accéder à cette fonctionnalité, veuillez activer votre thème avec le code de licence.

en: By checking this field, wizard will import Arabic version of current demo that you have selected.
fr_FR: En cochant ce champ, l'assistant importera la version arabe de la démo actuelle que vous avez sélectionnée.

en: By checking this field, wizard will import English version of current demo that you have selected.
fr_FR: En cochant ce champ, l'assistant importera la version anglaise de la démo actuelle que vous avez sélectionnée.

en: Arabic version?
fr_FR: Version arabe ?

en: RTL version?
fr_FR: Version RTL ?

en: Full Import
fr_FR: Importation complète

en: Custom Import
fr_FR: Importation personnalisée

en: Part of theme options
fr_FR: Partie des options du thème

en: General
fr_FR: Général

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Blog
fr_FR: Blogue

en: Portfolio
fr_FR: Portefeuille

en: WooCommerce
fr_FR: La Boutique

en: Images & Media
fr_FR: Images et médias

en: Your website has been imported successfully.
fr_FR: Votre site web a été importé avec succès.

en: View your website
fr_FR: Voir votre site web

en: Customize webiste
fr_FR: Personnaliser le site web

en: Error!
fr_FR: Erreur !

en: An error has occured, Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Prev Step
fr_FR: Étape précédente

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Please wait, Importing
fr_FR: Veuillez patienter, Importation en cours

en: Ready to go!
fr_FR: Prêt à partir !

en: Next Step
fr_FR: Étape suivante

en: Single Page Importer
fr_FR: Importateur de page unique

en: Page importer feature is available only when you %s activate your theme with a valid license code.
fr_FR: La fonctionnalité d'importation de page est disponible uniquement lorsque vous %s activez votre thème avec un code de licence valide.

en: The demo page you want to import may have a second color, To avoid the color problem, set a second color for your site from Theme Options > General > Colors
fr_FR: La page de démonstration que vous souhaitez importer peut avoir une seconde couleur. Pour éviter le problème de couleur, définissez une seconde couleur pour votre site depuis Options du thème > Général > Couleurs

en: Insert a demo page URL and click on import button then wait for the process to complete.
fr_FR: Insérez une URL de page de démonstration et cliquez sur le bouton d'importation, puis attendez que le processus soit terminé.

en: Insert the demo link ...
fr_FR: Insérez le lien de démonstration ...

en: Please enter a valid URL
fr_FR: Veuillez entrer une URL valide

en: Enable allow_url_fopen on your server then you can import page.
fr_FR: Activez allow_url_fopen sur votre serveur, puis vous pourrez importer la page.

en: Page imported successfully.
fr_FR: Page importée avec succès.

en: Error, Please try again ...
fr_FR: Erreur, Veuillez réessayer ...

en: The server isn't responding. Please ensure your link is valid
fr_FR: Le serveur ne répond pas. Veuillez vérifier que votre lien est valide

en: Something went wrong, Please try again ...
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé, Veuillez réessayer ...

en: Good
fr_FR: Bon

en: Theme is not activated
fr_FR: Le thème n'est pas activé

en: Server PHP Version
fr_FR: Version PHP du serveur

en: PHP 7.4 or greater recommended
fr_FR: PHP 7.4 ou supérieur recommandé

en: Server PHP Memory Limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP du serveur

en: %s recommended
fr_FR: %s recommandé

en: Server PHP Post Max Size
fr_FR: Taille maximale des fichiers PHP du serveur

en: Server PHP Max Execution Time
fr_FR: Temps d'exécution maximal PHP du serveur

en: Server PHP Max Input Vars
fr_FR: Serveur PHP Max Input Vars

en: Server PHP
fr_FR: PHP du serveur

en: PHP cURL is required
fr_FR: PHP cURL est requis

en: PHP allow_url_fopen is required
fr_FR: PHP allow_url_fopen est requis

en: Active
fr_FR: Actif

en: Contact with your server support.
fr_FR: Contactez le support de votre serveur.

en: Please help us improve the "%s" theme, we have added a feedback form, you can send us your comments and criticisms.
fr_FR: Veuillez nous aider à améliorer le thème "%s", nous avons ajouté un formulaire de retour d'information, vous pouvez nous envoyer vos commentaires et critiques.

en: Thanks for purchasing the "%s" theme; to improve the theme, through the following form, you can send your feedback such as report a bug, request a feature, request a demo, ask non-support questions, etc.
fr_FR: Merci d'avoir acheté le thème "%s" ; pour améliorer le thème, à travers le formulaire suivant, vous pouvez envoyer vos commentaires tels que signaler un bug, demander une fonctionnalité, demander une démonstration, poser des questions non liées au support, etc.

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Your message has been sent successfully.
fr_FR: Votre message a été envoyé avec succès.

en: Could not send your message, Please try again.
fr_FR: Impossible d'envoyer votre message, Veuillez réessayer.

en: There is no message to send, Please try again.
fr_FR: Il n'y a pas de message à envoyer, Veuillez réessayer.

en: Uninstall Demo(s)
fr_FR: Désinstaller les démos

en: In this list you can see imported demos on your site previously, You can uninstall any demo data.
fr_FR: Dans cette liste, vous pouvez voir les démos importées précédemment sur votre site. Vous pouvez désinstaller les données de démo.

en: There is no demo to uninstall
fr_FR: Il n'y a pas de démo à désinstaller

en: Are you sure for this?
fr_FR: Êtes-vous sûr de cela ?

en: This will be deleted all your website data such as posts, pages, attachments, theme options, sliders, etc. and there is no undo button for this action.
fr_FR: Cela supprimera toutes les données de votre site Web telles que les articles, les pages, les pièces jointes, les options du thème, les curseurs, etc. et il n'y a pas de bouton d'annulation pour cette action.

en: No, never mind
fr_FR: Non, tant pis

en: Uninstalling, Please wait
fr_FR: Désinstallation en cours, Veuillez patienter

en: Yes please
fr_FR: Oui, s'il vous plaît

en: Reload page
fr_FR: Recharger la page

en: The requested AJAX name is empty. Please try again.
fr_FR: Le nom AJAX demandé est vide. Veuillez réessayer.

en: Could not find plugin "%s" API, Please refresh page and try again.
fr_FR: Impossible de trouver l'API du plugin "%s", Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Codevz plus plugin is not installed or activated.
fr_FR: Le plugin Codevz plus n'est pas installé ou activé.

en: Plugin "%s" is no listed as a valid plugin.
fr_FR: Le plugin "%s" n'est pas répertorié comme un plugin valide.

en: Could not download "%s" plugin ZIP file, Please go to Appearance > Install Plugins and install it manually, and try again demo importer.
fr_FR: Impossible de télécharger le fichier ZIP du plugin "%s", Veuillez aller dans Apparence > Installer les plugins et l'installer manuellement, puis réessayez l'importateur de démos.

en: Error, Through FTP delete plugins > "%s" folder & increase PHP max_execution_time to 300 then try again.
fr_FR: Erreur, via FTP, supprimez le dossier des plugins "%s" et augmentez le temps d'exécution maximal de PHP à 300, puis réessayez.

en: Plugin activation error,
fr_FR: Erreur d'activation du plugin,

en: Plugin "%s" installed and activated successfully.
fr_FR: Le plugin "%s" a été installé et activé avec succès.

en: Demo uninstalled successfully
fr_FR: Démo désinstallée avec succès

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais aucun résultat ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez réessayer avec d'autres mots-clés.

en: Please install and activate Slider Revolution Plugin from Dashboard > %s > Install Plugins
fr_FR: Veuillez installer et activer le plugin Slider Revolution depuis le tableau de bord > %s > Installer des plugins

en: Please edit your page in the backend and from Page settings > Header settings, Select slider name
fr_FR: Veuillez modifier votre page dans le backend et, dans les paramètres de page > Paramètres d'en-tête, sélectionnez le nom du slider

en: Click here to edit Revolution Slider
fr_FR: Cliquez ici pour éditer Revolution Slider

en: Posted by
fr_FR: Publié par

en: Published on
fr_FR: Publié le

en: Category(s)
fr_FR: Catégorie(s)

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Views
fr_FR: Vues

en: Back to shop
fr_FR: Retour à la boutique

en: Add to wishlist
fr_FR: Ajouter à la liste de souhaits

en: Add to compare
fr_FR: Ajouter à la comparaison

en: Browse wishlist
fr_FR: Consulter la liste de souhaits

en: Compare products
fr_FR: Comparer les produits

en: View wishlist page
fr_FR: Voir la page de la liste de souhaits

en: View compare page
fr_FR: Voir la page de comparaison

en: Enlarge the image
fr_FR: Agrandir l'image

en: Select options
fr_FR: Sélectionner des options

en: Sevices
fr_FR: Services

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Select category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: All categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Back to archive
fr_FR: Retour aux archives

en: Please update the theme to new version for full compatibility
fr_FR: Veuillez mettre à jour le thème vers la nouvelle version pour une compatibilité totale

en: Please update the Codevz Plus plugin for full compatibility
fr_FR: Veuillez mettre à jour le plugin Codevz Plus pour une compatibilité totale
